MS HASTALIĞI NEDİR?..

2007-09-28 13:27:00

 MS HASTALIĞI EĞİTİMLİ KADINLARI TEHDİT EDİYOR

Tedavisi henüz bulunamayan multipl skleroz (MS) hastalığı özellikle eğitimli kadınlar ve gençler arasında görülüyor. MS, beyin sinir hücrelerinin dışında bulunan ‘miyelin’ adlı hücre kılıfının hasar görmesi sonucu oluşuyor. Hasar sonucunda beyinin yürüme, görme, konuşma gibi fonksiyonlardaki kontrolü bozuluyor.

 

MS ataklarla, yani belirtilerin 24 saatten fazla görülmesiyle seyreden bir hastalık. Bazı hastalarda ilk ataklardan sonra düzelme görülürken, ataklar arttıkça hastada kalıcı hasar riski de yükseliyor. Hastalığın yol açtığı en büyük hasar ise felç.

 

MS, görme bozuklukları, ellerin titremesi, idrar kaçırma, denge kaybı, konuşma bozuklukları, uyuşma, karıncalanma ve aşırı yorgunluk belirtileriyle kendini gösteriyor. Nöroloji Uzmanı Dr. Özlem Ertürk, MS’ye tanı koymak için belirtilerin 24 saatten uzun sürmesi ve en az 2 defa tekrar etmesi gerektiğini vurguluyor.

Dünyada 3 milyon MS hastasının olduğu tahmin edilirken Türkiye’de 40 bin hastanın var olduğu biliniyor. Kadınların yakalanma oranı erkeklerden iki kat daha fazla olan hastalık için Nöroloji Uzmanı Özlem Ertürk, “Bu hastalığı köyde yaşayan kadınlarda görmek mümkün değil, eğitimli, çalışan, aktif kadınlarda görülüyor. MS hastalarının ataklar nedeniyle iş verimi düşüyor. İşverenlerin bu nedenle MS hastalarına daha anlayışlı davranmaları gerekir. Böylece hastaların yaşamla bağı kopmaz.” diyor. (Zaman)

1558
0
0
Yorum Yaz